niedziela, 13 lutego 2022

Prawidłowe odchudzanie bez efektu JO-JO

Zbliża się wiosna, a wraz z nią konieczność wymiany garderoby z zimowej na bardziej odpowiednią do temperatur.
Może zauważysz, że tu i ówdzie pojawiły się dodatkowe fałdki, a ulubione dżinsy są nieco zbyt ciasne – pomyślisz zatem o diecie, żeby pozbyć się zebranej w ciele tkanki tłuszczowej.
Zanim jednak zaczniesz drakońsko ograniczać przyjmowane kalorie i odchudzać się, dowiedz się, jak robić to prawidłowo!

Jak powinna wyglądać dieta bez efektu jojo?

Przede wszystkim – prawidłowe odchudzanie to wieloetapowy proces!


Nie przyspieszaj go na siłę – nawet jeśli zauważysz szybkie rezultaty, to zgubione kilogramy szybko do Ciebie wrócą.
Żeby przejść przez odchudzanie z głową i utrzymać wymarzoną sylwetkę, musisz wziąć pod uwagę dwa czynniki: czas oraz cel.

Twoim celem oczywiście jest zrzucenie dodatkowych kilogramów, ale skąd wiesz, ile powinno ich być? Czy zauważasz, że przekroczyłeś/łaś swoją „idealną” wagę w codziennym życiu, czy też dopiero wtedy, gdy wejdziesz na wagę i zobaczysz liczbę inną niż zazwyczaj?
Czasami osoba o właściwych proporcjach i budowie ciała będzie ważyć więcej, niż osoba z nadwagą! Myśląc o odchudzaniu nie skupiaj się na konkretnych liczbach, wskazaniach wagi – skoncentruj się raczej na Twojej budowie, komforcie, proporcjach, kondycji i z myślą o nich określ swoje cele.

Normy zawartości tkanki tłuszczowej w ciele

Jeśli nastawiasz się na spalenie tkanki tłuszczowej, pamiętaj, że w ciele występują jej dwa rodzaje: podskórna – której nadmiar wpływa na estetykę ciała oraz trzewna, która otula organy wewnętrzne
i chroni je przed urazami mechanicznymi, ale jej duże ilości stanowią utrudniają funkcjonowanie tych organów i powodują zagrożenie dla zdrowia.

Różne źródła podają różne wartości procentowe, ale przyjmuje się, że ogólna zawartość tłuszczu w ciele powinna wynosić od 10 do 20% u mężczyzn i 20-30% u kobiet, przy czym niższe wartości dotyczą osób młodszych, a wyższe – starszych.

Podskórna tkanka tłuszczowa to dla organizmu dodatkowe, zapasowe źródło energii, które bierze udział w procesach metabolicznych i hormonalnych.
Nie można zatem odchudzać się zbyt mocno – odebranie organizmowi tej dodatkowej „baterii” byłoby jak wymontowanie jednego z kół w samochodzie! Może to doprowadzić do poważnych, nieodwracalnych skutków, z zaburzeniami gospodarki hormonalnej i metabolicznej włącznie.

Zdarza się, że osoby szczupłe borykają się z otyłością brzuszną – to właśnie nadmiar tłuszczu wisceralnego (trzewnego).
Można rozpoznać ją na podstawie obwodu talii – norma u kobiet to do 80 cm, natomiast u mężczyzn – 94 cm.
Drobne odchylenia są oczywiście możliwe w związku z wiekiem czy wzrostem, ale znaczące wykraczanie poza normę świadczy już o pojawieniu się problemu otyłości.

Jak prawidłowo się odchudzać?

Tłuszcz trzewny należy do grupy tłuszczy dietozależnych – oznacza to, że mamy na niego realny wpływ poprzez produkty, które spożywamy.
Największym problemem są puste węglowodany, które powodują namnażanie się komórek tłuszczowych.
Niezwykle ważne jest zatem wprowadzenie diety – dieta nie musi jednak oznaczać ogromnych ograniczeń i wyrzeczeń! Chodzi o stworzenie zbilansowanego jadłospisu, który wyklucza produkty szkodliwe – tłuszcze „trans”, węglowodany proste, potrawy mocno przetworzone.
Na lekkie odstępstwa od diety i drobne przyjemności można pozwolić sobie w dniu, w którym wiesz, że spalisz te kalorie.
Chcesz zjeść ciasto i siedzieć przy komputerze przez cały dzień? Twoje komórki tłuszczowe skaczą z radości i wypełniają się tłuszczem!
Jeśli natomiast planujesz aktywność fizyczną – długi spacer, jazdę na rowerze, trening – to nie zaszkodzi Ci zjedzenie małego loda.

To, co warto podkreślić, to fakt, że same ćwiczenia bez diety nie przyniosą rezultatu – tak samo sama dieta bez aktywności!
Te dwa elementy muszą iść ze sobą w parze, żeby zobaczyć pożądane, długotrwałe efekty - pomóc można sobie ewentualnie ziołami i naturalnymi ekstraktami roślinnymi. 
Przykładem zioła na odchudzanie może być Ajurwedyjska herbata o której mówię na swoim kanale YouTube.

Jeśli chcesz zgłębić ten temat, to polecam kilka dodatkowych materiałów:

Dlaczego kobiety z wiekiem zaczynają przybierać na wadzę?

Dieta Maggi 6 komentarzy:

 1. Dużo osób, jako postanowienie noworoczne obiera sobie zgubienie kilku kilogramów. Gdy zrobi się to niepoprawnie łatwo stracić entuzjazm i chęci. Świetny, merytoryczny wpis. Przygotowanie się poprawnie do tego procesu znacząco ułatwia gubienie kilogramów.

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda, że odchudzanie nie zawsze jest łatwe. Jednak ograniczenie spożycia kcal i treningi potrafią zrobić swoje. Trzeba w tym procesie wykazać się silną motywacją. Nigdy nie słyszałam o takiej ajurwedyjskiej herbacie, więc dzięki za polecenie! Często ćwiczę na siłowni, więc jak mogę jakoś ten proces wspomóc, to chętnie sięgam po takie suplementy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam wprowadzone pewne ograniczenia, ale co wyjdzie z tego długoterminowo? Trudno powiedzieć. Jutro idę na wesele w Lublinie - https://dworekarkadia.pl/wesela.html
  Pewnie będzie grubo i zapomnę o ograniczeniach ;(

  OdpowiedzUsuń
 4. Odchudzanie jest najłatwiejsze jak nie masz nudnej pracy siedzącej przy której dopada cię głód i gdy nie mieszkasz z osobami ,które gotują co dzień jak na wesele 😊

  Dlatego mi się utylo 😔 i wszystko na marne

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja również planuję zrzucić kilka kilogramów, a spacery mi w tym pomogą. W nowych miejscach o wiele łatwiej przejść kilkanaście kilometrów, dlatego zamierzam pojechać na kilka wycieczek w przyszłym roku. Na pierwszy ogień idzie Gran Canaria i z pomocą artykułu https://iamtourist.org/gran-canaria-whats-worth-seeing/ wiem co powinnam zwiedzić, a co lepiej sobie odpuścić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak ktoś ma problem z ograniczeniem tłuszczu w diecie to polecam zapatrzyć się w Air Fryer, ja akurat mam z Ariete i robię w nim niemal wszystko! Chrupkie dania bez grama tłuszczu

  OdpowiedzUsuń