piątek, 25 lutego 2022

Do czego służy maść tygrysia? Rewelacyjny środek na wiele dolegliwości

W domach wielu mam i babć, szczególnie w Europie i Azji, znaleźć można było kiedyś aromatyczną maść w pojemniku z tygrysem lub gwiazdką.
Maść tygrysia (lub „z kotem”), bo o niej mowa, to rewelacyjny środek na wiele problemów zdrowotnych, który i dzisiaj warto mieć w swojej apteczce.

Po raz pierwszy w medycynie naturalnej maść tygrysia zaistniała w 1870 r., kiedy chiński zielarz Aw Chu Kin opracował recepturę na mieszankę olejów eterycznych, bogatą w wyciągi z roślin o działaniu prozdrowotnym.

Maść początkowo produkowana była w Singapurze, gdzie pakowano ją w puszkę z tygrysem (ze względu na znaczenie tego zwierzęcia w kulturze Wschodu – symbolizuje siłę), później także w Wietnamie (opakowanie ze złotą gwiazdą) i innych krajach Azji.
Niezależnie od opakowania, skład maści jest praktycznie taki sam – stężenie składników może być minimalnie rozbieżne, ale nie są to znaczące różnice.

Z czego robi się maść tygrysią?

W skład balsamu wchodzą oleje eteryczne oraz wyciągi z roślin, takie jak:

·    mentol – łagodzi bóle stawów i mięśni, miejscowo działa chłodząco, powodując tym samym poprawę krążenia krwi i jednocześnie rozgrzewanie organizmu,
·     olejek miętowy - poprawia elastyczność skóry, łagodzi podrażnienia, zmniejsza nudności i zawroty głowy,
·       kamfora – działa antyseptycznie, podobnie jak mentol rozgrzewa organizm i poprawia krążenie,
·       olejek cynamonowy – działa przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie i antybakteryjnie,
·        olejek goździkowy – tonizuje, działa przeciwbólowo,
·        olejek eukaliptusowy – przyspiesza gojenie, ma właściwości rozkurczowe.

Ze względu na mnogość dobroczynnych składników, maść tygrysia może być stosowana przy rozmaitych dolegliwościach. Ponieważ jej formuła została opracowana przez chińskiego zielarza i bazuje na medycynie Wschodu, warto wiedzieć, jak aplikować maść, żeby poprawić jej działanie. Sugeruje się, że maść tygrysią powinno się stosować na punkty biologicznie aktywne – różne w zależności od problemów zdrowotnych.

Jak stosować maść tygrysią? Na jakie dolegliwości pomaga?

Maść tygrysia działa najlepiej po wtarciu jej w skórę, ale przy niektórych dolegliwościach (np. suchym kaszlu) skuteczna będzie też inhalacja lub samo wdychanie zapachu.

W przypadku kataru, problemów z zatokami i w ostrych infekcjach dróg oddechowych zaleca się wcieranie maści w skrzydełka nosa i u jego nasady, a także w okolicy skroni; można również przyłożyć lek do nosa i oddychać głęboko od 30 do 60 sekund.

Przy kaszlu maść należy nanieść na szyję, okolice klatki piersiowej i górną część pleców, a potem dobrze się rozgrzać – na przykład okrywając kocem.
Maść można stosować na noc, ale tylko po uprzednim sprawdzeniu reakcji organizmu na intensywność olejków – jeśli będą za mocne i nie będziemy w stanie zasnąć, można nakładać balsam jedynie punktowo lub lekko uchylić okno, aby zapach łatwiej się ulotnił.

Przy bólu gardła, anginie, zapaleniu migdałków czy bólu ucha maść tygrysią nakłada się na miejsca chłonne, np. za uszami, nad obojczykiem, ale także pod brodą, w okolicy skroni czy… na duży palec u stopy i skórę dłoni między palcem wskazującym a kciukiem.

Przy bólu głowy balsamem smarujemy miejsce, w którym odczuwamy ból, okolice skroni i potylicy, a jeśli związany jest ze skurczami brzucha, to maść nakładamy też na splot słoneczny i okolice pępka. 

Lek nakładamy też w te miejsca na brzuchu przy bólach miesiączkowych – smarujemy również dół brzucha, plecy na wysokości krzyża i skórę pod kolanami.

Przy bólu stawów i rwie kulszowej maści można używać uzupełniająco – aplikuje się ją na zewnętrzną część stawu (łokieć, kolano) oraz wewnątrz zgięcia.

Jeżeli na skórze nie ma otwartych ran, to można stosować maść tygrysią także przy urazach, stłuczeniach, po ukąszeniach owadów, zwichnięciach czy obrzęku.

Balsam znajdzie swoje zastosowanie również przy nadciśnieniu (smarujemy skronie, potylicę i 7. krąg kręgosłupa), niedociśnieniu, chorobie lokomocyjnej (aplikacja na skronie, za uszami i pod nosem).

Jeśli chcesz poznać dodatkowe punkty stosowania maści tygrysiej, obejrzyj nagranie na "Rewelacyjna Maść na Ból i Stany Zapalne"

Kiedy nie należy stosować maści tygrysiej?

Ze względu na skład (olejki eteryczne), maści nie wolno stosować na otwarte rany, przy ropnym zapaleniu i innych chorobach skóry (egzema, łuszczyca, AZS), a także przy astmie, padaczce, w ciąży i okresie laktacji oraz przy nadwrażliwości na składniki aktywne balsamu.
Maści tygrysiej nie stosuje się również u dzieci do 3 roku życia.

Nie wolno nakładać balsamu na błony śluzowe oczu, ust i nosa – jeżeli środek dostanie się np. do oka, należy je natychmiast przemyć zimną wodą, bo może dojść do stanu zapalnego.
W przypadku najmniejszych oznak dyskomfortu po aplikacji, należy natychmiast zmyć maść ze skóry i nie używać jej ponownie przed skonsultowaniem się z lekarzem.

Przy tak wspaniałym działaniu maści jest jednak jeden problem - wiele osób nie umie otworzyć tego małego metalowego pudełeczka.  
W tym celu nagrałam krótką instrukcję na wesoło. Zobacz "Jak to otworzyć"  

 

1 komentarz:

  1. Uwielbiam zapach maści tygrysiej! Kojarzy on mi się z moją babcią. To taki wynalazek medycyny, co przetestowała chyba każda babcia. Nie wiedziałam, że taka maść ma tyle właściwości. Chyba sama muszę ją również dla siebie zakupić. Nie miałam pojęcia, że może się ona sprawdzić przy chorobie lokomocyjnej!

    OdpowiedzUsuń