wtorek, 25 października 2016

5 zasad prawidłowego żywienia, które naruszamy codziennie.

Zdrowy styl życia w obecnych czasach jest dość popularnym trendem.

I to dobrze. 
Zaczynamy  poświęcać więcej uwagi i czasu na sport, reżim dnia, relaks i prawidłowe odżywianie się. 
Niestety bardzo często absolutnie nieświadomie popełniamy drobne błędy, które nie pozwalają na osiągnięcie pożądanych efektów.

Zasada N1.
Nie dla kogo nie jest już tajemnicą, że codziennie trzeba wypijać co najmniej 1,5 litra wody. Ale robić to trzeba w odpowiedni sposób, by otrzymać maksymalną korzyść. 
Pić wodę trzeba 20-30 minut przed posiłkiem oraz 45-60 minut po posiłku, by nie zaburzać procesu trawienia. 

Niewolno popijać jedzenie zimną wodą, to powoduje szybką ewakuację jedzenia z żołądka, przeszkadzając w trawieniu i prowokując ponowne szybkie pojawienie się poczucia głodu. 
W ciągu dnia trzeba pić wodę małymi porcjami, by nie obciążać nadmiernie nerki. 

Zasada N2.
Wiele osób uważa, że trzeba pić dużo naturalnych soków. 
Czy tak jest? 
Szklanka soku zawiera 100-120 kcal i można ją porównać z drobną przekąską.
Każdy sok, nawet naturalny, zawiera dużą ilość cukrów, które szybko dostają się do krwiobiegu i wywołują wyrzut insuliny. 

Po zjedzeniu warzyw i owoców w całości, produkcja insuliny i wchłaniania cukrów są znacznie mniejsze, ze względu na zawartość błonnika. Nie mówiąc już o tym, że jednorazowo zjadamy trzykrotnie mniej warzyw i owoców, niż jest potrzeba do produkcji jednej szklanki soku.

Zasada N3.
Żyjąc i funkcjonując w ciągłym pośpiechu nie mamy czasu na dokładne przeżucie posiłków, jemy w biegu.
Trawienie białek i węglowodanów zaczyna się w jamie ustnej pod czas mechanicznego rozdrabniania i łączenia pokarmów ze ślina.  Dlatego jeść trzeba powoli. 

Oprócz tego, wiadomo, że odczucie nasycenia następuje nie wcześnie niż po 20-30 minutach ot rozpoczęcia konsumowania.      

Czasami organizm nie dostaje odpowiednią ilość witamin i mikroelementów ze względu na ubogą dietę lub na skutek złego wchłaniania. W tym przypadku też będziemy odczuwać głód. 
Ty jesz, a organizm nadal jest głodny. Wtedy koniecznie trzeba zwrócić uwagę na dietę, urozmaicić ją, dostarczając swojemu organizmowi niezbędne składniki lub uzupełnić odpowiednimi suplementami diety.
  
Zasada N4.
Jedna z błędnych opinii mówi, że dla obniżenia wagi ciała nie wolno nic jeść po godzinie 18. 
Ostatni posiłek powinien być nie później niż na 2-3 godziny przed snem, ale obowiązkowo lekkostrawny. Na przykład: nieduży owoc lub 100-150ml kefiru. 

Każdy większy posiłek warto zaczynać od surówki. To pozwoli zmniejszyć ilość kalorycznych produktów w czasie jednego posiłku, i obniży łączny indeks glikemiczny zjedzonych potraw. 

Zasada N5.
Czasami osoby skarżą się, że nic nie jedzą w ciągu dnia, a i tak nie mogą zrzucić zbędnych kilogramów. W tym nic nie jedzeniu i tkwi błąd.  
Jeść trzeba 5-6 razy dziennie, ale objętość jednego posiłku nie powinna przekraczać szklanki. 

Jedna z najgorszych praktyk, to bycie głodnym przez cały dzień i „nadrabianie zaległości” wieczorem – to jest szkodliwe tak dla zdrowia jak i dla sylwetki. Komórki organizmu znajduje się w stresie i włączają tryb oszczędzania energii i gromadzenia zapasów. 

Autor artykułu: doktor Nonna Kuchina, twórczyni markowych kosmetyków na bazie Morza Martwego „Dr. Nona”

Czytaj także:  
Co daje picie wody o odpowiednich porach dnia?
Za poziom cholesterolu w organizmie odpowiada tarczyca.
Naturalny produkt witaminowy dla dorosłych i dzieci.

6 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 2. No właśnie ja nigdy nie przestrzegałam takich racjonalnych zasad, żyję w ciągłym pędzie, jadłam 2 posiłki dziennie byle by nie chodzić głodna ni ciągle coś było nie tak, to jakięś zaparcia, ciągłe wysypki aż kóńcu skusiąłm sie na pakiet alergia pokarmowa testy i wyszły mi przeróżne alergie.. teraz bardzo dbam o higienę swojej diety

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuje za komentarz. Tak niestety często jest: kiedy jesteśmy młodzi i zdrowi nie bardzo zwracamy uwagę na sposób odżywiania się. Dopiero kiedy coś zaczyna nam dokuczać, pojawia się świadomość i potrzeba dbania o zdrowie. Najważniejsze jest by nie lekceważyć pewnych objawów o których nam sygnalizuje własny organizm.
   Pozdrawiam i życzę zdrowia.

   Usuń
 3. Chciałabym się wypowiedzieć co do zasady dotyczącej jedzenia 5-6 razy dziennie ponieważ aktualnie mówi się że to zdecydowanie za dużo i wystarczy 1-3 razy, ponieważ jedząc tak często organizm cały czas zajmuje się trawieniem i w ogóle nie ma kiedy odpocząć a on powinien też odczuwać głód bo wtedy ma czas zająć się samoleczeniem i regeneracją. Należy też słuchać swojego organizmu co do tej kwestii, wiele osób uważa, że wystarczy im zjeść dwa posiłki dziennie a jedzą więcej "bo tak trzeba" a rzeczywiście dwa razy jest wystarczająco. Niektórym wystarczy nawet jeden posiłek. Ja osobiście jem dwa posiłki śniadanie i obiadokolację a pomiędzy jeden posiłek składający się z dwóch porcji owoców.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz. Oczywiście, nie powinno się jeść często tylko dla tego że "tak trzeba". Trzy posiłki dziennie mogą zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu, oczywiście jeśli mamy zbilansowaną dietę. Ale zastanawiam się jak jest z odżywianiem się 1 raz? Czy w naszych czasach zdrowy pracujący człowiek może sobie zagwarantować dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych? Czy z czasem nie powstaną niedobory mikroelementów i witamin i jako skutek różnorakie choroby?

   Usuń