poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Diagnostyka z paznokci.

Każdy wie, że stan naszych włosów, paznokci oraz skóry zależy ot ogólnego stanu organizmu.
Organizm cały czas komunikuje nam swoje potrzeby. Niestety nie zawsze go rozumiemy.

A wystarczy uważnie się przejrzeć swoim włosom, paznokciom, skórze, by zauważyć pewne problemy jeszcze przed tym jak się pojawią objawy chorobowe.

W medycynie Wschodu do dziś jednym z etapów wstępnej diagnozy jest dokładne obejrzenie paznokci.

Chcę opisać kilka ogólnie znanych objawów, które pomogą Ci we wczesnym rozpoznaniu problemów i dbaniu o swoje zdrowie.

Już teraz popatrz uważnie na swoje paznokcie, zwracając uwagę na ich ogólny stan, kształt, kolor i wygląd obłączka.

Warto też wiedzieć, że według medycyny wschodu, każdy palec ma związek z jakąś częścią ciała lub narządem wewnętrznym:
kciuk – to czaszka i mózg,
palec wskazujący – płuca oraz jelito grube,
środkowy – jelito cienkie,
serdeczny - nerki,
mały – serce.

Zacznijmy od analizy koloru paznokcia i skóry wokół niego.

Zdrowy człowiek ma różowe paznokcie. Zmiana koloru praktycznie zawsze świadczy o problemach zdrowotnych.

Żółty kolor paznokci – choroby wątroby. Może być też spowodowany paleniem papierosów, grzybicą lub stosowaniem niektórych leków.
W tej sytuacji konieczna jest kuracja oczyszczająca.

Jaskrawo czerwony kolor – choroby krwi.
  
Niebiesko-fioletowy – wrodzone wady serca.

Niebieski lub Granatowy – świadczy o braku tlenu w organizmie, na skutek zlej pracy układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego.

Blade paznokcie – anemia, niedobory żelaza oraz awitaminoza.

Białe – przy problemach z nadnerczami lub marskości wątroby.

Szare – przy malarii.

Czarne – przy cukrzycowej martwicy lub przy zakrzepicy.

Niebieskawy lub zielony kolor skóry u podstawy paznokcia kciuka- zaburzenie funkcji trawiennych.

Zmiana typu „ pół na pół” – część paznokcia bliżej łożyska jest biała, a druga połowa różowa. Świadczy o chorobach nerek.

Białe plamki na paznokciach – zaburzenie funkcji centralnego układu nerwowego lub niedobory pierwiastków. Konieczne jest stosowanie suplementów diety, zawierające sole mineralne oraz selen.

Białe kropki na palcu serdecznym świadczą o odkładaniu się wapnia w nerkach, na palcu wskazującym – w płucach.

Plamki i punkciki o barwie brunatnej mogą być sygnałem zatrucia lub niestrawności. Występują także przy zatruciu nikotyną lub alkoholem.

Żółte plamki – zaburzenia funkcji mózgu.

Brązowe lub czarne plamy rozciągające się na skórę palca wokół paznokcia mogą być czerniakiem - najgroźniejszym rakiem skóry. Osoba, która zauważ je u siebie, natychmiast powinna się udać do lekarza dermatologa.

Teraz popatrz na formę i strukturę paznokcia.

Wiele osób uważa, że twarde paznokcie świadczą o mocnej budowie kości.  
Tak jest nie zawsze.
Na strukturę paznokci wpływają jak czynniki wewnętrzne: niedobory pierwiastków, choroby przewlekłe, infekcje oraz wyczerpanie fizyczne i emocjonalne, tak i czynniki zewnętrzne: regularne używanie detergentów, częste malowanie paznokci.

Paznokcie słabo rosną przy problemach endokrynologicznych, są kruche i łamliwe przy niedoborach składników mineralnych i witamin, szczególnie grupy A,B i D.
Przebarwione paznokcie w kształcie szponów. Zwykle jest to  spowodowane urazami mechanicznymi lub zaburzeniem krążenia. Paznokcie te są zgrubiałe, bardzo twarde, rosną powoli. Najczęściej zmiany pojawiają się u ludzi starszego wieku.
Zadziory przy paznokciach – to sygnał niedoboru białka, witaminy C i kwasu foliowego. Przyczyną może być nie tylko brak tych składników w diecie lecz także złe wchłanianie.


Oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska.
Przyczyną może być zakażenie, działanie detergentów, łuszczyca. Trójkątna forma – charakterystyczny objaw przy chorobach kręgosłupa oraz szpiku kostnego.
Paznokcie pałeczkowate - uwypuklone, poszerzone, zaokrąglone płytki paznokciowe.  Mogą występować przy wielu chorobach przewlekłych: niewydolność krążenia, niektóre wady serca, marskości wątroby, choroby płuc, nowotwory.

Przerost płytki paznokciowej. Zgrubienie w obrębie paznokci stóp pojawia się u osób chorych na cukrzyce lub przy uciskaniu przez zbyt ciasne obuwie.


Paznokcie łyżeczkowane  - wklęsłe paznokcie z wywiniętymi postrzępionymi brzegami. Mogą być skutkiem stałego kontaktu dłoni z rozpuszczalnikami benzynowymi lub pojawić się przy niedoborach witamin i minerałów oraz przy chorobach tarczycy.  Podłużne bruzdy na paznokciach – skłonność do chorób reumatycznych, stanów depresyjnych oraz przy problemach trawiennych.

Bruzdy poprzeczne Beau.
Poprzeczne bruzdy na paznokciach wyglądają jak narośl.  Świadczą o  przejściowym zahamowaniu wzrostu paznokcia. Najczęstsze przyczyny to: urazy, zły stan odżywienia,  zatrucie środkami farmakologicznymi.
Dziurawe” paznokcie – zaburzenie funkcji śledziony oraz trzustki.

Paznokcie naparstkowate - punktowe zagłębienia w płytce paznokciowej. Często towarzyszą łuszczycy, a niekiedy zespołowi Reitera, sarkoidozie, łysieniu plackowatemu, nietrzymaniu barwnika.
Ostatni punkt naszej dzisiejszej diagnozy - wygląd obłączków.

Może zauważysz, że masz obłączki mniejsze niż w młodości albo, że niektóre całkowicie znikły. Tylko na kciukach są one jeszcze duże i jasne.

Jeśli obłączek na palcu wskazującym bardzo mały, zwróć uwagę na jelita, wątrobę i trzustkę. Przewlekłe stany zapalne w okolicy brzucha, w tym choroby ginekologiczne, też się odzwierciedlą na palcu wskazującym.

Obłączek środkowego palca pokaże stan układu krążenia i ścianki naczyń krwionośnych.  

Brak obłączka na palcu sercowym, może świadczyć o problemach z układem hormonalnym, przemianą materii lub zaburzeniach funkcji układu limfatycznego.

Ze względu na to że mały paluszek odpowiada za stan serca i jelita cienkiego, jego obłączek zmniejsza się szybciej od pozostałych. Ogromne obciążenie jelit toksynami, prowadzi do ich niewydolności, zanieczyszczenia organizmu i osłabienia układu sercowo-naczyniowego.  

Zbyt duże obłączki na wszystkich palcach mogą wskazywać na osłabienie funkcji serca i  Tachykardie (przyspieszenie akcji serca powyżej 100 uderzeń na minutę).

Jeśli porównamy wygląd paznokci osób starszych, a ich dzieci i wnuków, możemy zauważyć, że stan obłączków u babć i dziadków czasami jest znacznie lepszy. Od razu widać jak dzisiejszy styl życia, złe odżywianie i ekologia wpływają na nasze zdrowie.

Ale dobra wiadomość jest taka, że stosując zasady zdrowego stylu życia i wspomagając swój organizm suplementami diety można cofnąć wiele początkowych zmian, co natychmiast zaobserwujemy na własnych paznokciach.

Obserwuj własny organizm i zapobiegaj poważnym problemom ze zdrowiem, uzupełniając niedobory witamin i mikroelementów.
 

8 komentarzy:

 1. JEDZENIE = ŻYCIE! *****

  PRAWIDŁOWA BIOLOGICZNIE, PROZDROWOTNA METODA ODŻYWIANIA:
  Tzw. dla współczesnego człowieka powinna akceptować wszelkie uwarunkowania naszej przyrody, ewolucją narzucone reguły. Stanowi to trudny problem, ale bez badań; krew, wydzieliny, wydaliny, pierwiastki włosa, jest to absolutnie niemożliwe.

  WTEDY MOŻNA TYLKO PRZERZUCAĆ SIĘ PSEUDO REGUŁAMI:
  Na węch i czucie, również przypuszczenia. Kto zada sobie trud i zbada jak podnosi się poziom cukru przy poszczególnych produktach, jaki jest wpływ tłuszczów i jak, tj. w jakiej ilości się odkładają, jak organizm oddziaływuje na rodzaje białek itd. to wyniki dla wszystkich ludzi są niemal identyczne ew. drobna skala technicznego błędu.

  A WIĘC; PRZY ZWALCZANIU WSZELKICH CHORÓB / OTYŁOŚCI, RÓWNIEŻ CUKRZYCY TYPU 2, WAŻNA JEST WIEDZA:
  Klasyfikująca pożywienie na kategorie uwzględniające zawartość tłuszczów, NISKICH WĘGLOWODANÓW, WYSOKICH WĘGLOWODANÓW; tj. tych które sprzyjają powstawaniu otyłości i cukrzycy typu 2, a które nie, oraz pozostałych składników. Stosunkowo prostym jest zaznajomić się z tabelami pożywienia wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO TJ. IŻ PRODUKTU. To wystarcza, aby samemu decydować o łatwym doborze składników swojej diety, co stanowi na szczęście, rozwiązanie trudnego problemu dotyczącego zwalczania obu chorób. Lekarz rodzinny jednoznacznie, też nam to potwierdzi.

  KOD 7 TJ. BIAŁKA, TŁUSZCZE, WĘGLOWODANY, WITAMINY, SKŁADNIKI MINERALNE, BŁONNIK, WODA:
  Wymienione substancje są niezbędne do tego, by nasz organizm funkcjonował prawidłowo, komórki odpowiednio się tworzyły i regenerowały, w przeciwnym bowiem razie nowo powstające, są coraz gorszej jakości, w wyniku czego dochodzi najpierw do dolegliwości, następnie do rozlicznych chorób, szybkiej starości, aż w końcu do przedwczesnej śmierci. Długość życia komórek jest zróżnicowana np. leukocyty (białe krwinki) żyją około 10 dni, niektóre kubki smakowe na języku tylko kilka godzin, komórki mięśni kilka miesięcy, a komórki kości żyją aż 7-8 lat. W naszym organizmie następuje ciągły proces odnawiania się, czyli odbudowy. Aby mógł on przebiegać racjonalnie, musi być dostarczony materiał do budowy tychże komórek. Materiałem są oczywiście związki pokarmowe i składniki odżywcze, pozyskiwane przez nasz organizm wraz ze zjadanym pożywieniem.

  W ODŻYWIANIU PODSTAWOWYM ZAŁOŻENIEM JEST TO CO JEMY, A NIE O KTÓREJ GODZINIE I W JAKICH PORCJACH:
  Organizm zakodowany jest genetycznie tak, aby oddziaływać na spożyty produkt żywnościowy adekwatnie co do składu tego produktu i wobec którego poszczególne narządy organizmu wykonują; zaprogramowane ewolucyjnym życiem na Ziemi reakcje (wyuczone przez miliony lat). Nieistotnym czynnikiem jest godzina, a pomniejszym ilość spożywanego pokarmu: liczy się zawsze skład pierwiastkowy „produktu” zjedzonego przez człowieka. Wszystkie czynniki inne niż skład mają znaczenia drugorzędne i można je nawet wstępnie pominąć. P. S. Pora spożywania posiłków nie jest istotna, a ich objętość powinna być uzależniona od indywidualnych potrzeb organizmu.

  ZOBACZ TAKŻE; CUKRZYCA TYPU 2, WG: IRL KRAKÓW.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tylko jeden obłączek na kciuku , reszta zanikła. Z tego wpisu wynika, że powinne być na każdym palcu. Co więc robić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Diagnostyka z paznokci to tylko jeden element procesu diagnozowania organizmu. Oczywiście nie można go lekceważyć, bo jest istotną wskazówką niekorzystnych zmian zachodzących w organizmie. Kiedy obłączki znikają na wszystkich paznokciach, to świadczy o obciążeniu układu sercowo-naczyniowego. Natomiast w naszym ciele wszystko jest połączone i parą narządową dla serca są jelita. To od nich trzeba zacząć naprawę swojego organizmu. W pierwszej kolejności lekkostrawna dieta, maksymalnie wykluczająca konserwanty i barwniki sztuczne, odpowiednia ilość płynów w ciągu dnia (1-1,5l ciepłej wody)oraz suplementy dla normalizowania flory bakteryjnej. Osobiście polecałabym herbatę Gonseen i kapsułki Cleanseen firmy "Dr.Nona".

   Usuń
 3. Mam problem z nachdzeniem lozyska paznokci na ciało paznokcia - tak jakby skórka od opuszka palca przykleiła sie od spodu do płytki paznokciowej na długości okolo 2mm. W tej sytuacji nie mogę krótko obciąć paznokci bo ta skóra boli przy obcinaniu. Co robić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo proszę o wysłani zdjęcia na mój e-mail nataliasamarec@gmail.com

   Usuń
 4. Mega ciekawy wpis, bardzo wiele sie z niego dowiedziałam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzien dobry, zaobserwowalam u siebie zmiane wygladu paznokci stop, ktora nie jest opisana wyzej. Plytka paznokcia stracila plysk, jest matowa i o wiele ciensza, prawie miekka jak u dziecka oraz naturalnie 'obszarpana' u konca ( trudno ja wypilowac do rowna ze wzgledu na jej miekkosc), przy czym poznokiec u korzenia jest w porzadku a nastepuje gradacja jego grubosci przechodzaca w miekka warstwe u jego konca. Rodzaj graduowanej utraty powierzchni paznokcia. Czy jest to Pani znajome ? Dziekuje, pozdrawiam, Julia

  OdpowiedzUsuń