sobota, 6 czerwca 2015

Zasada żywieniowa N4. Nie popijaj jedzenie.

W procesie trawiennym ogromną role odgrywa współdziałanie pokarmów ze śliną. 
Ślina zwilża każdy kęs jedzenie oraz zapoczątkowuje proces jego rozszczepienia. 

W celu produkcji odpowiedniej ilości śliny powinno się dokładnie i po woli gryźć twarde pokarmy, tworząc odpowiednią konsystencję już w jamie ustnej.

Pokarmy płynne (zupy, soki, kompoty, wywary ziołowe itd.) też powinny dobrze połączyć się ze śliną. Dla tego napoje trzeba pić małymi łyczkami, wykonując w trakcie ruchy degustacyjne.

Popijanie posiłków wodą nie zamienia funkcji śliny i nie ułatwia trawienia, wbrew ogólnemu przekonaniu. Wiele fachowców, zajmujących się prawidłowym żywieniem, podkreśla szkodliwość popijania. Płyny sporzywane przed i w trakcie posiłku rozczęciają kwasy żołądkowe, zaburzając procesy trawienne. Płyny spożywane odrazu po posiłku, przyspieszają przesuwanie się pokarmów do jelit, jeszcze przed zakonczeniem procesu trawiennego w żołądku.

Kilka rad dla tych, którzy nie wyobrażają sobie posiłku bez popijania w trakcie lub po:
Na początek po prostu ogranicz ilość spożywanego płynu.

Po-drugie, pamiętaj o rodzaju napoju. Słodki sok, czy słodzony napój gazowany - nie sprzyja dobremu trawieniu, za to lampka czerwonego wina - jeśli nie ma przeciwskazań - jak najbardziej, pobudza trawienie.

Bardzo istotna jest temperatura napoju. Są różne twierdzenia na ten temat.  
Kiedyś przeczytałam ciekawy fakt. 

Jeszcze w 1969 roku radzieccy rentgenolodzy poszukując sposobu na jak najdłuższe utrzymanie kontrastu w żołądku pacjentów, zrobili odkrycie. Im bardziej zimny kontrast, tym szybciej on przechodził z żołądka do jelit.  

Dalsze ich badania pokazali, że jeśli popijać posiłki lodowatą wodą lub wodą mineralną z lodem, to czas przebywania jedzenia w żołądku skraca się z 4-5 godzin do 20-30 minut. 
Po-pierwsze, to grozi otyłością,  bo szybko znika odczucie nasycenia. 
Po-drugie,  w ten sposób zaburza się proces trawienia frakcji białkowych w żołądku i powstają procesy gnilne w jelitach. Mogą się rozwijać stany zapalne jelit i zaburza się flara bakteryjna.

Wiedzę o działaniu zimnych gazowanych napojów, prawdopodobnie wykorzystuje „McDonald”. Kiedy człowiek popija hamburger zimnym napojem, nasycenie nie pojawia się tak szybko, a znaczy klient zamówi więcej lub przyjdzie jeszcze raz.
Zauważyłeś, na pewno, że gorące napoje (kawa czy herbata) nie są włączone do zestawu. Natomiast zimna kola jest stosunkowo tania i ciągle się reklamuje.


Warto wiedzieć, że Ajurweda, najstarszy holistyczny system medyczny, przestrzega przed piciem wody, szczególnie zimnej, przed jedzeniem, w czasie posiłku i bezpośrednio po nim. 

Czytaj także: 

Zasada żywieniowa N1 - Jedz aby żyć, a nie żyj aby jeść.

Zasada żywieniowa N3. Ile pijesz - tak żyjesz.

Zasada żywieniowa N5. Miej syty, a jednocześnie pusty brzuch.

Zasada żywieniowa N8. Wykorzystuj post, jako sposób na oczyszczenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz