poniedziałek, 25 maja 2015

Zasada żywieniowa N3. Ile pijesz - tak żyjesz.

Każdy wie, że bez wody nie ma życia! 

Organizm człowieka w znacznym stopniu składa się z wody: mózg w 75-80%, krew w 83%, kości w 22%. 

Wszystkie procesy życiowe w komórkach zachodzą w środowisku płynnym. 

Od ilości i jakości wody, trafiającej do organizmu, zależy prawidłowa przemiana materii. Kierując własnym reżimem pitnym, można regulować pracę narządów wewnętrznych i wpływać na ogólny stan organizmu.
Zapotrzebowanie na wodę jest indywidualne i zależy od stylu życia, ilości wysiłku fizycznego, wagi, stanu zdrowia itd. Dlatego uśredniony przelicznik, to około 30 mililitrów wody na 1 kg wagi człowieka.

Są osoby, które ograniczają picie, tłumacząc to zatrzymywaniem się wody w ich organizmie. To jest ogromny błąd. Woda się zatrzymuję nie dla tego że dużo pijemy, a dla tego że spożywamy za dużo soli, która zatrzymuje wodę lub mamy zaburzenia wodno-elektrolitowe. Ograniczając picie wody, tylko pogłębiamy ten problem.

Dobrze jest wypijać 0,5-1 szklankę wody lub wywaru ziół za pół godziny przed posiłkiem. 
Nie poleca się pić bezpośrednio przed lub po jedzeniu, aby uniknąć rozcieńczenia kwasów żołądkowych i zaburzenia procesów trawienia.  

Czasami potrzebę picia mylimy z głodem. Są osoby, które sięgają po kolejna kanapkę lub cukierek, zamiast tego żeby wypić szklankę wody, a w konsekwencji mają problemy z utrzymaniem odpowiedniej wagi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz