niedziela, 8 lutego 2015

O czym świadczy ból brzucha?

Kilka informacji na temat bólu brzucha:
   1.   Ból w okolicy splotu słonecznego, często wskazuje na problemy z żołądkiem. 
    Może to być stan zapalny, nadżerki na śluzówce żołądka, a nawet wrzody. 
    Warto też wiedzieć, że taki ból może być objawem zawału serca, szczególnie, kiedy promieniuje w okolicę ręki lub szczęki.
  2.   Ból u góry brzucha po prawej stronie.
           

         Ostry ból, któremu towarzyszą mdłości może być objawami kamicy 
         żółciowej. Czasami ten ból promieniuje w prawe ramie.

Tępy ból oraz utrata apetytu świadczą o niewydolności dróg żółciowych lub problemach z wątrobą.
3.   Ból w prawym boku na poziomie talii może pojawić się z różnych powodów: zapalenie wyrostka, zapalenie nerek lub pęcherza moczowego, kamica nerkowa, zapalenie jajnika, a nawet zwyrodnienie kręgosłupa.
4.   Ból u góry brzucha po lewej stronie najczęściej wskazuje na problemy z trzustką, ale może też być objawem bardzo groźnego krwotoku przy wrzodach żołądka i dwunastnicy.
5.   Ból w okolicy pępka i odrobinę wyżej, najczęściej powstaję przy przyjedzeniu się, zaburzeniu flory bakteryjnej i problemach z  trawieniem.
6.   Ból poniżej pępka może wskazywać na syndrom drażliwego jelita lub zatrucie pokarmowe. Może występować u ludzi cierpiących na nerwicę lub pod czas mocnego stresu.
7.   Kiedy boli dół brzucha warto zwrócić uwagę na narządy rodne: stan jajników, jajowodów oraz macicy. Taki ból może też pojawić się przy zapaleniu pęcherza moczowego lub przy zaparciach.
Jak widzisz, samodzielne diagnozowanie nie jest takie proste, bo ten sam ból może świadczyć o różnych problemach.
A znaczy i samoleczenie może się okazać nie tylko nie skuteczne, ale i  bardzo niebezpieczne. Tak na przykład, przy skurczach dróg żółciowych lub kolkach nerkowych pomocny jest ciepły termofor. Natomiast przy krwawiących wrzodach lub ropnym zapaleniu wyrostka, termofor mocno zaszkodzi, a nawet stworzy zagrożenie dla życia.
Przed tym jak zastosować jakiekolwiek leczenie, udaj się do lekarza i zdiagnozuj problem.

Postaraj się nie zażywać leków farmakologicznych przed wizytą w przychodni. Mogą one zaszkodzić twojemu zdrowiu i zmylić lekarza w czasie diagnozy.

Oglądaj wideo na moim kanale YouTube:  https://www.youtube.com/c/NataliaSamarec

3 komentarze:

 1. zoladek tam gdzie mostek?
  aby na pewno?

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam często problemy z bólem brzucha i nikt mi nie mógł powiedzieć co mi dolega. Zaczęłam czytać sama i wypróbowałam gorzknik kanadyjski. On ma bardziej szerokie działanie, ale moje bóle zdecydowanie ustały. Choć nie rezygnuję z lekarzy, bo wiadomo, że to podstawa. Ale muszę przyznać, że pomogło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto stosować dodatkowe naturalne sposoby dla dobrego samopoczucia i warto tymi informacjami się dzielić. Dziękuję za komentarz.

   Usuń