niedziela, 10 sierpnia 2014

Ile wody pić? Co daje picie wody o odpowiednich porach dnia?

Jest wiele różnych, a czasami nawet sprzecznych informacji na temat tego ile wody dziennie powinien pić dorosły człowiek. 

Jedni mówią, że nie więcej niż 1,5l, drudzy, że co najmniej 3l, jeszcze inni, że tyle ile się chcę, a jak się nie chcę to znaczy, że organizm nie potrzebuje.
Oczywiste jest, że zależy to od wielu czynników: strefa klimatyczna w której się znajdujemy, pora roku, stan naszego zdrowia, waga oraz wysiłek fizyczny (lub jego brak).

Każdy wie, że bez wody nie ma życia! Powszechnie wiadomo, że człowiek w 60-70% składa się z wody: mózg w 75-80%, krew w 83%, kości w 22%. 

Wszystkie procesy życiowe w komórkach zachodzą w środowisku płynnym. Dlatego uśredniony przelicznik, to około 30 mililitrów wody na 1 kg wagi człowieka.

Ostatnio przeczytałam radę lekarza kardiologa, który zaleca nie tylko picie 1,5-2 litra wody dziennie, ale też zwraca uwagę na odpowiednie godziny. Według jego zaleceń, które wydają mi się bardzo logiczne i uzasadnione, picie wody o odpowiednich porach dnia ma ogromne znaczenie.
 • 1-2 szklanki wody rano na czczo –uzupełnia nocną utratę wody, sprzyja oczyszczeniu organizmu z toksyn, aktywizuje działanie narządów wewnętrznych;
 • 1 szklanka wody 30 minut przed jedzeniem – wspomaga procesy trawienne i przemianę materii;
 • 1 szklanka wody przed kąpielą – pomaga obniżyć wysokie ciśnienie tętnicze;
 • 1 szklanka wody przed snem – pozwala uniknąć zawałów i udarów mózgu.
Znanym faktem jest, że wiele dolegliwości jest spowodowanych odwodnieniem. Każdy ma możliwość to sprawdzić, na przykład w sytuacji bólu głowy – zamiast sięgać od razu po tabletkę przeciwbólową spróbuj wypić 1-2 szklanki wody (nie kawy bądź herbaty - WODY!).

I jeszcze jedna ciekawostka, o której myślę, że nie każdy wie. Czasami niedobór wody mylimy z głodem. Są osoby, które sięgają po kolejna kanapkę lub cukierek, zamiast tego żeby wypić szklankę wody, a w konsekwencji mają problemy z utrzymaniem odpowiedniej wagi. 
Jeśli 1-2 godziny po zjedzeniu posiłku, znowu chcesz jeść – sięgnij po wodę.

Od siebie chcę dodać, że konieczna jest suplementacja organizmu.
Bez odpowiedniej ilości niezbędnych mikro i makro elementów powstają różnorakie zaburzenia, a w konsekwencji stany chorobowe.

Im więcej pijemy, tym więcej płynów wydalamy. Niestety oprócz toksyn nasz organizm wydala też takie pierwiastki jak, wapń, fosfor, potas itd.

Kiedyś w czasie wycieczki w Izraelu jedna z koleżanek zasłabła. Lekarz pogotowia wytłumaczył nam przyczynę jej dolegliwości: „Dużo piła, bo jest to konieczne przy takich upałach, ale niestety spowodowało to gwałtowny spadek poziomu potasu i wysiadło krążenie.” 

Po tym wypadku, doszłam do wniosku, że nadmierne picie wody bez suplementacji może zaszkodzić.

Osobiście dodaję do wody zestaw soli mineralnych z Morza Martwego lub soli sól himalajska.  Wystarczy kilka ziarenek na szklankę żeby zapewnić właściwą równowagę mineralną w organizmie, szczególnie w lecie. Tu chcę podkreślić  „równowagę mineralną”. Nie zapewni tego picie wody mineralnej wzbogaconej o jeden, dwa lub trzy dodatkowe makroelementy.  

 7 komentarzy:

 1. Bardzo dobry artykuł. Regularne picie wody ma ogromne znaczenie - niestety wielu ludzi zapomina o tym. Artykuł dodaję do ulubionych. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Woda pomaga dotlenić nasz organizm, poprawia też naszą wydolność organizmu w ciągu dnia, a zwłaszcza jeśli jesteśmy aktywni fizycznie. Mi osobiście woda bardzo pomaga na bóle głowy, więc zalet jest tutaj naprawdę sporo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Picie wody to podstawa, jeżeli chcemy prowadzić zdrowy tryb życia. Muszę jednak szczerze się przyznać, że często zapominam o regularnym piciu wody. Próbuję różnych rzeczy, kupiłam nawet specjalną butelkę z filtrem, ale nadal mam problem z piciem odpowiedniej ilości wody na dzień.

  OdpowiedzUsuń
 4. Regularne picie wody to naprawdę bardzo ważna kwestia. W końcu nasz organizm składa się w około 60-70% właśnie z wody. Jeżeli już wyrobimy sobie nawyk regularnego picia wody, to trzeba zadbać również o zbilansowane posiłki, jedzenie warzyw i owoców oraz o najważniejszą, chociaż często pomijaną rzecz - badania profilaktyczne. Na przykład na stronie internetowej https://rexmedica.pl/badania/usg/usg-piersi/ można sprawdzić ofertę badania USG piersi. Kobiety powinny robić takie badanie co najmniej raz na rok, a zdarza się, że raz na pół roku. Często pomija się kwestię badań profilaktycznych podczas pisania o zdrowym trybie życia a tak być nie powinno.

  OdpowiedzUsuń
 5. Akurat ja ostatnio postanowiłam zamówić porządne akcesoria medyczne. Ogólnie sprawdziły się u mnie super, dodatkowo ich ceny nie były wcale wygórowane

  OdpowiedzUsuń
 6. Picie wody jest bardzo ważne dla naszego organizmu, dlatego każdy z nas powinien o tym pamiętać. Oprócz tego musimy dbać o zdrową i zbilansowaną dietę, a ponadto można rozważyć suplementację magnezu z witaminą B6.

  OdpowiedzUsuń