piątek, 2 sierpnia 2013

Od czego zależy skuteczność witamin?

Co raz więcej ludzi zaczyna zastanawiać się na zmianą stylu życia i zdrowym żywieniem. 

W związku z tym powstają różne pytania na temat witamin:
 • Czy zdrowe odżywianie z przeważającą ilością warzyw i owoców zapewnia organizmowi potrzebną ilość witamin?
 • Ile warzyw i owoców trzeba spożywać żeby nie wystąpiły niedobory w organizmie?
 • Czym witaminy naturalne różnią się od syntetycznych?
 • Czy można przedawkować witaminy?
 •  Itd.
Przyjrzyjmy się tematowi.
Witaminy i minerały są potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Niestety nie mogą one być wytworzone w organizmie a co się z tym wiąże, powinny być przyjmowane z dietą.

Już niewielkie niedobory witamin mogą powodować zaburzenia procesów przemiany materii i prowadzić do rozwoju różnych chorób. Jednak ich nadmierne stosowanie bądź przedawkowanie także może mieć bardzo złe skutki dla zdrowia człowieka. 

Skuteczność witamin nie zależy tylko od ilości, która dostaje się do naszego organizmu, zależy także od ich biologicznej aktywności - na ile są one w stanie brać aktywny udział w procesach metabolicznych.

Naturalna witamina – to złożony bio-kompleks, zawierający aktywne komponenty takie jak: bioflawonoidy, tokoferole, tokotrienole itd. Struktura biologiczna i połączenie poszczególnych bio-komponentów w każdej witaminie jest unikatowa i niemożliwa do odtworzenia (przynajmniej na razie).

Witaminy naturalne powstają w żywych organizmach w procesie reakcji biologicznych, natomiast syntetyczne w laboratoriach w procesie reakcji chemicznych.  
To nie to samo!  

Dla tego co raz bardziej popularne stają się suplementy diety, które zawierają witaminy pochodzenia naturalnego.
Tylko naturalne witaminy zawarte w pożywieniu i odpowiednich suplementach diety mogą zostać integralną częścią bardzo skomplikowanego procesu przemiany materii.

W witaminach syntetycznych całkowicie brakuje tych bardzo istotnych komponentów aktywnych - bez nich witaminy nie maja żadnej wartości.  Częściowo mogą być wykorzystane przez organizm człowieka, kiedy mają możliwość połączenia się z pewnymi komponentami innych, naturalnych witamin (jeśli są one w tym czasie obecne w naszym organizmie). 

Pozostałe, niewykorzystane witaminy i ich cząstki w lepszym przypadku zostaną usunięte przez układ wydalniczy.

Wiele osób stosujących kiedykolwiek syntetyczne kompleksy multi- witaminowe zauważyło, że zmienił się w tym czasie ich kolor moczu – stał się znacznie ciemniejszy, natomiast zapach wyraźnie przypominał zapach zażywanych witamin. 
O czym to świadczy? 

Nieprzyswojone witaminy, zostają wydalone przez organizm. Nie chodzi tu tylko o wyrzucone pieniądze, ważniejsze jest to, że owe związki chemiczne obciążają i uszkadzają układ wydalniczy -wątrobę oraz nerki. 

Niestety często też te składniki kumulują się w organizmie wywołując toksyczne reakcje. Nawet w niedużych ilościach mogą być powodem reakcji alergicznych, zaburzeń funkcji trawiennych, chorób skóry oraz innych problemów zdrowotnych.

Pediatrzy zauważyli wzrost reakcji alergicznych u dzieci, które regularnie, w dawkach profilaktycznych stosowały syntetyczną witaminę C. 
Cytat: „(…) u niektórych dzieci występuje zaburzenie procesu przetwarzania witamy C, ze względu na brak odpowiednich enzymów. Nieprzetworzone produkty przemiany – szczawiany, mogą uszkadzać kanaliki nerkowe, wywołując stany zapalne i powodując rozwój kamicy nerkowej(…)”

Jeszcze w 80-ch latach XX stulecia przez Bostoński uniwersytet została odkryta szokująca zależność między stosowaniem syntetycznej witaminy A u kobiet w ciąży a wzrostem ilości wad wrodzonych u dzieci. 

W obecnych czasach kobiety w Ameryce są edukowane na temat zagrożeń, które niosą sztuczne witaminy. 
W Polsce natomiast w dalszym ciągu ciężarnym zalecane są kompleksy witaminowe zawierające witaminę A.

Warto sobie uświadomić, że nie ma ona nic wspólnego z naturalną witaminą A (beta karotenem), która zapobiega problemom ze wzrokiem i jest mocnym antyoksydantem.
Naturalne a syntetyczne – to dwie zupełnie różne formy witamin.

Szczególnie kobiety w ciąży i dzieci nie powinny stosować syntetyków lecz suplementy zawierające naturalne witaminy.

Wymienię jeszcze kilka danych badan bostońskich: „Regularne stosowanie syntetycznej witaminy B6 prowadzi do zaburzenia krążenia; Nadmiar witaminy C hamuje prędkość przekazywania impulsów w komórkach nerwowych wywołując zmęczenie mięśni oraz zaburzenie koordynacji ruchowej.”

Myślę, że są to fakty przemawiające za stosowaniem naturalnych suplementów diety, nawet jeśli są one droższe od sztucznych witamin sprzedawanych w aptekach.

Oczywiście istnieją sytuacje, kiedy syntetyczne witaminy są wręcz konieczne.  Ale traktować je trzeba jako leki, które mają skutki uboczne i stosować je należy tylko na zalecenie lekarza w czasie poważnej choroby.  Leki w żaden sposób nie stosujemy w celu profilaktyki zdrowia.

Bądźmy świadomi, że witaminy są niezbędnie dla zachowania zdrowia i urody. Jednak pamiętajmy, że tylko NATURALNE.

Najbardziej skuteczne są naturalne „żywe” witaminy, które znajdują się w naszym pożywieniu i trafiają do organizmu bez dodatkowego przetwarzania. 
Są one zarówno źródłem energii jak również są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. 
Nie da się ich przedawkować.

Jest tylko jeden problem.
Np.: Żeby otrzymać potrzebną dawkę witaminy D (tran) można żarzyć jedną kapsułkę.  Natomiast by dostarczyć organizmowi tę witaminę w formie biologicznie-aktywnej, trzeba jednorazowo zjeść 5-6 kg ryb, i to w nieprzetworzonej postaci – najlepiej na surowo. Jest fizycznie nie możliwe.

Nawet, jeśli dbamy o właściwą dietę mogą występować różnorodne niedobory, szczególne w zimie i wiosną. Zawartość witamin i minerałów w warzywach i owocach w przeciągu ostatnich 50 lat spadła o 50%.

Na co dzień jemy żywność przetworzoną, ubogą w składniki witaminowo mineralne i biologicznie „martwą”.  
Jak więc przy tym zachować zdrowie, młodość i urodę?

Obecnie mamy ograniczony dostęp do ekologicznej żywności, nie spędzamy również już tyle czasu na świeżym powietrzu, jesteśmy narażeni na mocny stres oksydacyjny. 
Dlatego dla utrzymania zdrowia, młodości, dobrej kondycji fizycznej i psychicznej konieczna jest zmiana trybu życia. 

Jedną z najważniejszych części ZDROWEGO TRYBU ŻYCIA jest prawidłowe odżywianie się oraz suplementacja. 

Na szczęście, ludzie są coraz bardziej świadomi konieczności stosowania naturalnych suplementów diety.
Jak wybrać odpowiednie suplementy z licznej oferty na obecnym rynku?  

Tak jak pisałam na początku artykułu, zwracamy uwagę nie tyle na ilość poszczególnych witamin, lecz na zachowaną ich biologiczną aktywność. 
Zależy to od surowców oraz sposobu produkcji suplementów. Oglądaj wideo na moim kanale YouTube:  https://www.youtube.com/c/NataliaSamarec


3 komentarze:

 1. Gratuluję artykułu. Będę wdzięczna za przysłanie tabeli.
  Pozdrawiam
  Jadwiga Bartosz

  OdpowiedzUsuń
 2. Super artykuł. Poproszę o tabelę.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Halina

  OdpowiedzUsuń
 3. To niestety prawda, że nie wszystkie niezbędne dla nas składniki mineralne i witaminy jesteśmy w stanie przyjąć do swojego organizmu wraz ze swoim pożywieniem. Przez to coraz bardziej popularnym rozwiązaniem staje się suplementacja. Ja sama suplementuję m.in. witaminę B6, przy czym nie zapominam o zdrowej i zbilansowanej diecie. Tak dbam o swoje zdrowie. :)

  OdpowiedzUsuń