piątek, 2 listopada 2012

Praca zespołowa.


Co daje zespół i praca zespołowa?

Przede wszystkim „co dwie głowy, to nie jedna”, a kilka mądrych głów – to nie tylko źródło nowych pomysłów, ale również  inspiracja do działania i wsparcie.

Efekt pracy kilku osób, przy wspólnym projekcie, jest wielokrotnie lepszy niż od efektu pracy samodzielnej, nawet najlepszego specjalisty.  

Wspólny projekt uwzględnia punkt widzenia kilku, różnych osób i obniża ryzyko popełnienia błędów oraz podjęcia nieodpowiedniej decyzji.

Niesamowitym narzędziem pracy jest tzw. burza mózgów.
Zespół pracuje znacznie szybciej w porównaniu do pojedynczej osoby. Wynika to z tego, że partnerzy motywują się nawzajem do kolejnych kroków. 
Istnieje też możliwość podziału obowiązków i maksymalnego wykorzystania umiejętności poszczególnych osób.

Grupa ludzi jest bardziej skłonna do podejmowania większych wyzwań i jest w stanie zrealizować bardziej skomplikowane zadania.

Jakie zasady powinny panować w zespole?

Zaufanie. Dobre stosunki międzyludzkie to podstawa skutecznej pracy zespołowej.  Nie wolno lekceważyć problemów, które mogą pojawiać się między współpracownikami.  
Wszystkie konflikty trzeba rozwiązywać na bieżąco. Jeśli lider nie jest w stanie zrobić tego sam, powinien koniecznie zwrócić się do swojego, czy też niezależnego doradcy lub coacha.

Wzajemna wymienialność. Żeby zespół był funkcjonalny i efektywny, członkowie powinni umieć zastąpić kolegów w wykonywaniu pewnych czynności, w razie potrzeby.

Powinien być wyznaczony konkretny, wspólny cel oraz ustalony podział obowiązków.

Zasady etyczne powinny być dokładnie ustalone i pilnowane.

W tym miesiącu jest zaplanowane wspólne spotkanie kierownictwa firmy D.N.I.-Pl, przedstawicieli hurtowni  oraz  liderów struktury dystrybutorskiej.
To na pewno będzie bardzo owocna praca.

3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy post, jestem kierownikiem zespołu i bardzo pomocny był dla mnie ten post

    OdpowiedzUsuń
  2. Dużo w pracę zespołową wniosło stosowanie technik agilowych w zespołach. Nie ma tam lidera a zamiast tego jest samoorganizujący się zespół, który bierze odpowiedzialność za swoją pracę. Nawet notariusze zaczynają to stosować w swoich kancelariach :)

    OdpowiedzUsuń
  3. A jak widzicie to - https://arkadiacare.pl/rekrutacja Opiekunki szukają pracy w Niemczech, ale na ile w dalszym ciągu to jest opłacalne? Jak to wygląda w stosunku do zarobków?

    OdpowiedzUsuń