wtorek, 29 listopada 2011

Sposób na wolny czas.

Przeczytałam w Internecie artykuł „Jak spędzamy czas wolny?” opracowany przez Mediarum.pl .
W artykule podane zostały dane pewnych badań statystycznych przeprowadzonych w Polsce. 

Oto cytat:  „54 procent Polaków deklaruje, że w wolnym czasie ogląda telewizję, filmy na DVD lub wideo, poświęcając na to ponad 12 godzin tygodniowo - wynika z sondażu CBOS. Co ósma osoba (13 proc.) pytana o spędzanie wolnego czasu twierdzi, że w ogóle go nie ma.”

Strasznie smutne te statystyki. Dlaczego tak jest?  Dlaczego nie cenimy czasu, który nie ubłaganie upływa?

Życie jest piękne, jednak nie da się tego doświadczyć nie wychodząc z domu.
Psycholog Mihaly Csikszentmihalyi  twierdzi, że człowiek znacznie więcej pozytywnych emocji otrzymuje w czasie działań niż w czasie odpoczynku.
Dlatego właśnie, aktywny odpoczynek przynosi więcej korzyści organizmowi niż zwykłe leżenie na kanapie i wpatrywanie się w ekran telewizora.

Istnieją różne sposoby aktywnego odpoczynku: hobby, sport, spotkania towarzyskie, wyjazdy na przyrodę, opieka nad zwierzętami i inne. Wśród moich znajomych jest dużo osób, które chodzą na siłownie, aerobik, jogę, lubią pływać lub tańczą taniec towarzyski. 

Nawet spędzanie czasu w centrach handlowych, w kawiarniach czy restauracjach jest o wiele lepsze niż samotne siedzenie w czterech ścianach. Jednak nic nie zastąpi  aktywnego odpoczynku.

Ruch poprawia nie tylko kondycje fizyczną, poprawia również nastrój i pomaga rozładować napięcie psychiczne.

Dla mnie nie ma nic lepszego niż odpoczynek na przyrodzie: czy to na własnej działce, czy wyjeżdżając w góry lub do lasu.  Człowiek jest częścią natury i bez niej nie jest w stanie normalnie, prawidłowo funkcjonować.

W szczególności jeśli chodzi o naszą psychikę, potrzebuje ona widoku zielonej trawy zamiast asfaltu, perspektywy i przestrzeni zamiast murów bloków i wieżowców oraz dźwięków przyrody zamiast hałasu miasta.
Świeże powietrze, śpiew ptaków, szum wody – to źródło wewnętrznego spokoju i równowagi.

Jeżeli ktoś mówi, że nie ma wolnego czasu, to oznacza, że po prostu nie planuje własnego życia. 
Czy odpoczynek można zaplanować? 
Oczywiście, jak każdą inną czynność. Nawet jeśli będzie to tylko kilka godzin w tygodniu,  warto, bo życie jest piękne i cieszmy się każdą jego chwilą!

4 komentarze:

 1. Własnie w ten weekend pełny relaks, termy w Bukowinie, Grota Solna w Mszanie Dolnej i do tego spacery w pięknej słonecznej scenerii z widokiem na nasze Tatry. Polecam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Agata Cantini Lipińska29 listopada 2011 16:08

  Na niedzielę mamy zaplanowane "kije" czyli nordic walking - uwielbiamy ten rodzaj aktywności, a jednocześnie relaksu ...który Wam wszystkim polecamy.
  Nordic walking poprawia krążenie, dotlenia organizm, pomaga szybciej spalić kalorie i jest wręcz super sposobem na zdrowe życie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja preferuję wycieczki rowerowe, w tym roku jest wyjątkowo długi sezon więc pobiłem mój rekord wszech czasów przejechałem ponad 2000 km w sezonie,jeżdżę głównie trasami wokół Krakowa, daje to możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą, a jesienią odgłos szelestu suchych liści pod kołami roweru jest dla mnie najpiękniejszą melodią.Polecam wszystkim ten rodzaj aktywności.
  Marek Górkiewicz

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj, będę miała dużo ruchu przygotowując dom w górach na rodzinne Święta BożegoNarodzenia. Dom duży, więc pracy wiele. Czy mycie okien można zaliczyć do 'przebywania na świeżym powietrzu'? Zakładam, że tak. Nie zazdroszę Wam Dziewczyny i Chłopaki(powyżej) weekendowej laby. Ja ją będę miała później - będzie nas 14 osób w okresie świątecznym. Będzie cudnie, wyprosiłam śnieg.
  Pozdrawiam
  Jadwiga Bartosz

  OdpowiedzUsuń