poniedziałek, 27 czerwca 2011

Przyjaźń

Każdy zauważył, jakie zmiany zaszły w życiu człowieka z końcem epoki technicznej i nadejściem wieku informatycznego.

Zmiany widoczne są na każdej płaszczyźnie naszego życia. Jak również w stosunkach międzyludzkich. Ludzie rzadziej się spotykają krócej się komunikują.  

Jednak człowiek nadal odczuwa potrzebę przyjaźni z inną osobą.

Jak powstała ta potrzeba?
Człowiek został stworzony, by być szczęśliwym.
A żeby być szczęśliwym, życie powinno być wesołe i ciekawe.

Będąc dziećmi, aby się nie nudzić sięgaliśmy po zabawki. Lubiliśmy zabawki ładne, kolorowe, wydające różnorakie dźwięki. A najlepszą zabawką jest zabawka żywa.

Co robi dorosły człowiek, gdy się nudzi?
Idzie do przyjaciela by pogadać, czasami pożalić się.

Przypomnij sobie jak wspaniale jest spędzić czas w gronie przyjaciół, którzy Cię lubią i cenią. Gdzie możesz być sobą. Gdzie można odpocząć ciałem i duszą. 
To dlaczego, coraz rzadziej się spotykacie?

To właśnie rozwój ekonomiczny i postęp nauki, pozytywnie wpływając na techniczną stronę naszego życia, przyczynia się do zaburzeń na płaszczyźnie emocjonalnej.

Po co są przyjaciele, jeżeli w każdym domu jest telewizor i komputer, z których można skorzystać w czasie gdy się nudzimy?
Mamy Internet, w którym możemy znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania i nie jest nam potrzebna rada kolegi. A jeśli już bardzo chcemy porozmawiać, to przecież jest telefon, nie musimy wcale się spotykać!

W dzisiejszych czasach człowiek otacza się murem, tworząc swój własny zamknięty świat. Nikt nie może się tam dostać, ale i sam właściciel jest w nim uwięziony.

Siedząc w domu nie nauczymy się stwarzać prawidłowych relacji międzyludzkich.
Serfując po Internecie nie poczujemy się bardziej dowartościowani.
Mamy tak samo silną potrzebę dawać radę innym, jak i korzystać z rad przyjaciół. Potrzebujemy czuć się kimś ważnym, potrzebnym.

Wniosek: Przyjaźń jest potrzebna dla prawidłowego rozwoju osobowości.
Plan działania: Odbudować lub stworzyć od podstaw prawidłowe relacje 
z przyjaciółmi.

Rodzaje relacji:

Termofor”.  Są wśród naszych przyjaciół osoby miłe, “ciepłe”, które nas zawsze zrozumieją. W ich towarzystwie czujemy się błogo i spokojnie. 
Tacy przyjaciele przyznają nam zawsze rację, co bywa kojące dla duszy. 

“Termofory” są bardzo różne. Jedne grzeją mocniej, inne mniej, jeszcze inne włączają się tylko po tym, jak rozgrzejemy je własnym ciepłem. 
“Termofory” przekazują wraz z ciepłem własny poziom emocjonalny. Kiedy są w dobrym nastroju i są szczęśliwi dzielą się tą pozytywną energią. Kiedy wpadną w dołek emocjonalny, promienieją szkodliwą, wręcz zabójczą energią.

Wstrząs elektryczny”. Żeby żyć, trzeba cały czas iść do przodu, nie wolno się zatrzymać. Ale życie czasami płata figle i stwarza sytuację, którę nas paraliżują, odbierają chęć działania.
Czasami nachodzi nas zwykły leń.

Potrzebujemy wtedy dobrego kopniaka, żeby się obudzić.
Taktykę “Wstrząsu elektrycznego” spotyka się rzadziej niż taktykę “Termoforu”, natomiast jest ona bardziej cenna. Jest to umiejętność doboru i używania dość ostrych oraz konkretnych zdań, nie obrażając współrozmówcy, lecz motywując go do działań.

Taktyka “Wstrząsu” wywołuje u nas przypływ adrenaliny i w pierwszej chwili nawet nutkę agresji oraz chęć przeciwstawiania się. Natomiast
w konsekwencji, wychodzimy ze stanu emocjonalnej śpiączki i jesteśmy za to bardzo wdzięczni.

Kosz na Śmieci”. Czasami ciężar problemu spadającego na naszą głowę jest tak duży, że mamy potrzebę podzielić go z przyjacielem. To jest normalne. 

Pomaga nam to rozładować stres, wyciszyć emocję, znaleźć wyjście 
z zaistniałej sytuacji. Jest to taktyka wyrzucania śmieci i brudów z naszej głowy na głowę przyjaciela, jak do “Kosza na Śmieci”.

Sami też czasami odgrywamy rolę “Kosza”. Czujemy się w tedy potrzebni 
i ważni dla innej osoby, niezależnie od tego, jak negatywny wpływ to może wywierać na różne aspekty naszego własnego życia.

Zauważmy też, że kiedy ktoś ma dość cudzych brudów i nie chcę się bawić w zbieracza śmieci, jest postrzegany przez innych, jako człowiek bezduszny, nie reagujący na potrzeby innych.

Magiczne Lustro”. Wiemy, że trzeba pokochać siebie. Niestety nie wszystkim się to udaje. Jesteśmy zbyt krytyczni w stosunku do siebie.

Nie potrafimy dostrzec własnych sukcesów. Widzimy, a wręcz wyszukujemy w sobie same wady. Każdą wadę jednak można zmienić w zaletę - pomoc przyjaciela w takiej sytuacji jest niezastąpiona.

Potrzebujemy “Magicznego Lustra”, które nie po prostu zauważy nasze plusy, a będzie szczerze się nimi zachwycało, tym samym pomagając nam podnieść własną samoocenę.

Partnerstwo”. Wspólny interes dość mocno łączący ludzi. Mając wspólny cel i wspólny kierunek działania można połączyć siłę uzyskując korzyści dla obu stron.
“Partnerstwo” przewiduje wspólny udział obu partnerów.

Akumulator”. Dobrze jest mieć w swoim otoczeniu osobę, która “produkuje” pozytywną energię przez cały czas, którą w każdej chwili można się doładować. Co by się nie działo wokół, jak beznadziejna nie wydawałaby się sytuacja, “Akumulator” przywraca Cię do życia, nic przy tym nie tracąc.

Wzorzec”.  Całe życie się uczymy, zdobywamy doświadczenie, rozwijamy się dążąc do pewnych standardów. Te standardy ustalamy sobie sami lub zostają nam narzucone przez innych. Nie ma nic złego w naśladowaniu cech innych osób, które nas fascynują – jest to rodzaj motywacji wewnętrznej.

Można oczywiście opisać jeszcze z setkę różnych wzorców relacji między przyjaciółmi. Jednak rozumienie tych podstawowych, pomoże każdemu z nas przeanalizować podejście do ludzi i uświadomić,
że aby mieć dużo przyjaciół, trzeba najpierw zostać dobrym przyjacielem.

Jaki Jesteś?

Odpowiedz sobie na kilka pytań:
1. Czy jesteś “Termoforem” dla wszystkich marznących?
2. Czy działasz jako “Wstrząs Elektryczny” słysząc dziękuję od „wstrząśniętego”?.
3. Czy pozwalasz na traktowanie Cię, jak „Kosz na śmieci”, żeby innym żyło się lepiej?
4.  Czy jesteś „Magicznym lustrem”, podnoszącym samoocenę innym?
5.  „Partnerem”?
6.  „Akumulatorem”?
7.   „Wzorcem”?

Możesz potraktować ten test poważnie albo z uśmiechem.
Lecz pamiętaj o prostych tajemnicach bezkonfliktowych relacji:
 1. Stwórz przyjazną atmosferę.
 2. Znajdź wspólne zainteresowania.
 3. Nadawaj na falach współrozmówcy. Mów o tym, co JEGO interesuje.
 4. Nie kłóć i nie sprzeczaj się. Pozwól współrozmówcy czasem mieć rację.
 5. Traktuj współrozmówcę, jak osobę równą sobie. Nie wywyższaj się.
 6. Nie obwiniaj.
 7. W rozmowie, nie dąż do zwycięstwa, lecz do porozumienia.
Czytaj także:'

Test - Czy doradzać innym w sytuacjach życiowych

Samoorganizacja.

Rodzaje cellulitu i sposoby walki z nim.

 

 

2 komentarze:

 1. Świetny tekst, właśnie z moją przyjaćiółką zastanawiamy się nad wspólnym założeniem firmy, mamy ze sobą raczej "patrtnerski typ relacji" więc wydaje nam sie, że damy sobie radę wspólnie zarządzać firmą, zwłąszcza,że ostatnio dowiedziałyśmy sie że istnieją gotowe spółki na sprzedaż więc też nie będziemy obciążone papierologią i będzie nam łątwiej przejść do konkretów. Oby wypaliło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W relacjach zawsze najważniejsza jest komunikacja. Jej brak powoduje niezrozumienie, nieufność i wielorakie problemy. Życzę by wam się udało i wypaliło. Trzymam kciuki.

   Usuń