wtorek, 23 listopada 2010

Droga do Liderstwa

Jeśli chcesz osiągnąć sukces i zmienić swoje życie na lepsze, zacznij od Siebie.
Zostać człowiekiem sukcesu jest łatwiej niż myślisz. Bądź odpowiedzialny za wszystko, co się z Tobą dzieje. Zrozum, że wszystko jest w Twoich rękach i to Ty jesteś gospodarzem własnego życia. Żeby zostać człowiekiem sukcesu, trzeba chcieć się zmienić i być gotowym do pracy w tym kierunku.
Liderstwa można się nauczyć. 
Marz.

Wszyscy liderzy mają wizje, a swoją drogę zaczynali od marzeń. To, co osiągnęli, kiedyś istniało tylko w ich wyobraźni. Pozwól sobie marzyć bez warunków i ograniczeń. Przecież wiesz, że wszystko, o czym myślisz w konsekwencji stanie się Twoja realnością.  

Kochaj to, co robisz.
Angażuj się w to, co naprawdę lubisz. To najważniejszy sekret finansowego sukcesu. 
Kiedy zajmujesz się sprawą, która cię fascynuje, ciągle odczuwasz przypływ energii i nowych pomysłów. To sprawia, że działania są skuteczne, a życie ciekawe.  

Planuj
Lider zawsze planuje swoje działania. Precyzyjne formułowanie celów i planowanie – to pierwsza czynność, której powinieneś poświęcić czas. Pamiętaj o zasadzie 10:90. 10% czasu, poświęconego na planowanie przed realizacją zadania oszczędza 90% czasu na sam proces realizacji.

Uwierz w siebie
Lider nie ma wątpliwości w słuszności swego wyboru, dla tego szybko podejmuje decyzje i szybko się posuwa do przodu. Wiara w siebie pomoże Ci zwalczyć strach i niepewność. Popracuj nad samooceną, przypominając swoje sukcesy życiowe i ciesząc się z najmniejszych osiągnięć. Jeśli kiedyś już osiągnąłeś jakiś cel, to potrafisz to zrobić znowu. Unikaj kontaktów z tymi, kto w Ciebie wątpi.

Działaj zdecydowanie
Ludzie sukcesu dokonują więcej prób i poczynań niż przeciętny człowiek. Podejmując decyzje, zaczynają działać natychmiast. Działanie – to jedyny sposób zwalczyć wewnętrzny strach. Każde działanie przybliża do sukcesu, a strach porażki blokuje rozwój. Nie bój się popełniać błędy. Nie myli się tylko ten, który nic nie robi. Na błędach też się uczymy.

Bądź szczery
Nie osiągniesz sukces w pojedynkę. Jako lider masz poprowadzić za sobą ludzi. Stosunki międzyludzkie budują się na zaufaniu.

Panuj nad sobą
Człowiek, który nie umie zapanować nad sobą, nie potrafi kontrolować innych.
Bądź cierpliwy i tolerancyjny w stosunku do ludzi, z którymi współpracujesz. W konfliktowych sytuacjach zajmuj pozycje obserwatora, żeby zobaczyć całość pod innym kątem, opanować emocje i być obiektywnym. 

Pracuj więcej
Ludzie sukcesu dużo pracują, szczególnie na początku swojego biznesu.
Lider pracuje więcej niż wymaga od swoich współpracowników. Wykorzystaj formułę  „40+": 40 godzin tygodniowo pracuj, aby zarobić na życie, a pozostały czas wykorzystaj do osiągniecia sukcesu. Każda dodatkowa godzina pracy (powyżej podstawowych 40) - to twoja inwestycja w przyszłość.

Dbaj o wizerunek
Schludny wygląd i punktualność – wyraz szacunku do siebie i innych.

Ucz się
Sukces wymaga ciągłego doskonalenia się. Zdobywaj wiedze, szlifuj umiejętności i nawyki. Pamiętaj, że lider powinien być krok przed innymi.

Bierz odpowiedzialność
Odpowiedzialność odróżnia lidera od zwykłego wykonawcy. Lider bierze na siebie odpowiedzialność za błędy własne i błędy swojego zespołu.  

Współpracuj
Człowiek sukcesu potrafi współpracować z innymi i rozwija nawyki współpracy we własnym zespole. Skuteczne kierowanie zespołem opiera się na wspólnym wypracowaniu strategii, a nie na oddawaniu rozkazów.  Umiejętność słuchać i słyszeć pozwoli stać się tym, który jest w stanie poprowadzić za sobą innych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz